poniedziałek, 18 września 2017

Czy studia mogą ci pomóc znaleźć pracę?

Przez lata rodzice oraz nauczyciele utrwalali w nas stereotyp, że bez studiów nie można liczyć na dobrze płatną pracę. Kończąc szkołę z takim przekonaniem, wielu z nas zdawało na studia bez poczucia, że jest to właściwa droga, którą chcemy podążać. Czy studia faktycznie mogą pomóc w znalezieniu pracy?


Niestety, wyższe wykształcenie nie jest już gwarancją pracy, która zapewni nam satysfakcję i dobrobyt. Jeszcze w latach 90. odsetek bezrobotnych magistrów był niewielki. Jednak łatwiejszy dostęp do edukacji i zniesienie egzaminów na studia sprawiło, że znacznie wzrosła liczba osób z wyższym wykształceniem, ale bez przydatnych umiejętności. Mało tego – na większości uczelni programy nauczania oraz kierunki są zupełnie niedopasowane do potrzeb rynku pracy. Kiedy więc tytuł magistra może pomóc w znalezieniu pracy?

Kiedy warto iść na studia, by dostać lepszą pracę?

kierunki studiów, które z pewnością ułatwią znalezienie pracy w zawodzie. Należą do nich informatyka, finanse czy kierunki inżynieryjne. Absolwenci tych kierunków zwykle nie narzekają na brak ofert, szczególnie jeśli podczas studiów wykazali się nieprzeciętnymi umiejętnościami. To również grupy, które pracy nie szukają zbyt długo. Programiści, księgowi i inżynierowie wciąż są pożądani na rynku pracy, a wybitni specjaliści z tych dziedzin mogą liczyć na wysokie zarobki.

Kiedy musisz iść na studia, by pracować w wymarzonym zawodzie?

Są też takie kierunki studiów, bez których o pracy w zawodzie możemy tylko pomarzyć. Z pewnością nikt nie pójdzie na wizytę do lekarza, który nie ma za sobą wielu lat poświęconych nauce oraz praktyki, dzięki którym nie zaszkodzi ludzkiemu zdrowiu. Bez ukończenia architektury nie ma co liczyć na zostanie architektem. Równie ciężko zostać sędzią czy prawnikiem bez skończonych studiów kierunkowych. Podobnie ma się sprawa ze wszystkimi zawodami, które wymagają specjalistycznej wiedzy i pewnych umiejętności, których nie da nabyć się bez odpowiednich studiów.

Kiedy studia mogą utrudnić znalezienie pracy?

Ze znalezieniem pracy po studiach najwięcej problemów mają studenci studiów humanistycznych. Zdecydowana większość z nich po zakończeniu studiów długo poszukuje pracy lub znajduje ją w zupełnie niezwiązanym z kierunkiem zawodzie. Wybierając studia humanistyczne lepiej za pracą rozejrzeć się już w trakcie nauki. Umiejętności nabyte na takich kierunkach rzadko są poszukiwane przez przedsiębiorców, lepiej więc nadrobić te braki zdobytym podczas studiów doświadczeniem. Praktyki, wakacyjne staże, wolontariaty – to wszystko sprawi, że pracodawcy spojrzą na absolwentów kulturoznawstwa czy politologii przychylniejszym okiem. Warto zadbać o to, by mieć czym się pochwalić w CV i liście motywacyjnym.


Studia mogą pomóc w znalezieniu pracy, ale tylko w sytuacji, gdy są niezbędne do pracy w danym zawodzie. Nadmiar magistrów na rynku pracy sprawił, że tytuł ten stracił na wartości. Jeśli sądzimy, że studiowanie nie jest dla nas, lepiej wyuczyć się konkretnego zawodu. Mając umiejętności praktycznie zdecydowanie łatwiej dostać pracę niż z dyplomem magistra. Studia zawsze będzie można zrobić w kolejnych krokach na szczeblach kariery.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz