czwartek, 31 sierpnia 2017

Skończyłeś studia i nie wiesz co dalej?

Zakończyłeś właśnie edukację. Studia – ten ostatni bufor chroniący przed nieuniknionym wejściem w dorosłość, czas, w którym jeszcze bez konsekwencji mogłeś zakosztować trochę wolności – właśnie dobiegły końca. Więc co dalej? Czy kontynuować naukę, szukać nowego kierunku? A może spojrzeć strachowi prosto w oczy i ruszyć w poszukiwaniu pracy?


Wszystkie zmiany niosą ze sobą stres i przerażenie tym, co nieznane. Edukacja była do tej pory jedynym stałym elementem w Twoim życiu, przez tyle lat nauki przywykłeś do planów zajęć, które dyktowały Ci rozkład dnia, zadań domowych i egzaminów, a teraz to wszystko definitywnie się skończyło. Owszem, zawsze można zrobić kolejne studia i odsunąć w czasie dyskomfort nieznanego. Jednak jeżeli praca w Twoim wymarzonym zawodzie nie wymaga dodatkowych kwalifikacji przed rozpoczęciem kariery lub jeżeli nie masz pomysłu na to, co robić po zakończeniu dotychczasowej edukacji, nie powinieneś zaczynać kolejnych studiów. Nowy kierunek prawdopodobnie nie wpłynie znacząco na podejmowane przez Ciebie decyzje, a pozbawi Cię kilku lat, które mógłbyś wykorzystać na zdobywanie cennego doświadczenia.

Co więc należy zrobić?

Przede wszystkim zastanów się co chcesz robić w życiu. Jeżeli na studiach nie sprecyzowałeś swoich planów zawodowych teraz jest na to dobry moment. Zastanów się, jak chcesz, by wyglądało Twoje życie, co chciałbyś osiągnąć przez najbliższych kilka lat i w jaki sposób będziesz do tego dążyć. Świadomość tego, czego się pragnie i wiedza, jak to osiągnąć uspokoi Twoje nerwy i zmotywuje Cię do konkretnych działań.

Porozmawiaj z kimś, kto osiągnął to, o czym marzysz. Zapytaj o przebieg kariery, o trudności napotkane po drodze i jak zacząć. Dzięki temu będziesz mógł ocenić swoje możliwości w danym zawodzie i dowiesz się, nad czym jeszcze musisz popracować.

Przygotuj CV. Zanim zabierzesz się za szukanie pracy musisz mieć odpowiednie dokumenty, dzięki którym zakomunikujesz pracodawcy swoją gotowość do podjęcia pracy. Pamiętaj, by CV było dopracowane i graficznie dostosowane do zawodu, w którym chcesz podjąć pracę. Niech się wyróżnia, a przy tym będzie eleganckie i czytelne. Wyszukaj w internecie wymagań jakie musisz spełnić, by dostać wymarzone stanowisko i na tej podstawie uzupełnij swój życiorys. Jeżeli nie posiadasz umiejętności graficznych, w sieci dostępnych jest wiele darmowych programów, które umożliwiają stworzenie estetycznego CV dzięki gotowym szablonom.

Próbuj nowych rzeczy. Nie bój się ryzykować. Póki nie masz zobowiązań, rodziny na utrzymaniu ani kredytu, nie bój się popełniać błędów i szukać swojej ścieżki. Wychodzenie ze strefy komfortu nauczy Cię jak zachowywać się w nowych sytuacjach i pozwoli nabyć cenne życiowe doświadczenie. Jeżeli pierwsza praca okaże się nietrafionym wyborem, nie przejmuj się i szukaj dalej. Każda napotkana trudność to doskonała lekcja i sprawdzian Twojej wytrwałości i odwagi w dążeniu do celu.

Nie porównuj się do innych. Twoi znajomi zdobyli dobrze płatne posady w korporacjach, ale Ty czujesz, że to nie jest miejsce dla Ciebie? Wcale nie musisz tam pracować. A może robią studia magisterskie, podczas gdy Ty masz tylko licencjat? Też nie masz obowiązku kontynuować nauki. Twoje życie wcale nie musi wyglądać tak samo, nie musisz dokonywać takich samych wyborów, co inni, bo niekoniecznie będą dla ciebie dobre.

Masz pomysł na biznes? Zrób następny krok i otwórz własną działalność. Obecnie dostępnych jest wiele form dofinansowania oraz ulg dla nowo otwartych firm. Fundusze Europejskie czy Urzędy Pracy posiadają środki, które pomogą Ci rozkręcić biznes, a nawet stworzyć stanowiska pracy. Być swoim własnym szefem? Czemu nie! Może to jest droga, której szukasz?


Pierwszy rok po zakończeniu studiów może być ciężki i wymagać od Ciebie więcej wysiłku niż ostatnie lata nauki. Nie możesz jednak się załamywać i poddawać. Może nie od razu dostaniesz wymarzoną posadę. Może okaże się, że chcesz robić coś zupełnie innego, a wybrane studia były pomyłką. Bez względu na przeciwności jakie staną na Twojej drodze walcz o swoją przyszłość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz